Мокоша
+38(095)7098552
+38(063)7985938

Весільний рушник Дерево життя з чоловічою та жіночоюю сторонами

Ціна 2 170 грн.
Домоткане полотно. Розмір 245 × 40 см.
Під замовлення - 10 днів

Вінчальний рушник під ноги - головний атрибут українського весілля.

З глибокої давнини на наших землях з'явився звичай готувати до весілля шлюбне вбрання нареченої та вишиті рушники. Наші прабабусі, які готувалися до заміжжя робили це самі, але часи змінилися - а з ними весільні традипції. Все значно спростилося, але дещо лишилося незмінним, це - вишитий весільний рушник, головниий обрядовий атрибут весілля. Для проведення церемонії використовують декілька видів обрядових рушників: союзний рушник використовують при заручинах (для перев'язування рук), вінчальний -  необхідний у РАГСі чи для церкви при реєстрації шлюбу чи вінчанні, рушник під коровай -  для весільного короваю, божник -  рушник для ікон або під Євангеліє.

Головним для молодят є рушник під ноги. Вінчальний рушник використовують під час таїнства шлюбу у церкві, а також для проведення урочистої церемонії у РАГСі. Його стелять перед молодим і молодою, які «стають на рушник» - тобто висловлюють згоду одружитися. На ньому вони стоять під час майже всієї церемонії, хоча раніше належало в церкві, при вінчанні, на рушник ставати колінами. Зараз молоді стають на рушник просто ногами, намагаючись встати на середину рушника, де немає вишитих візерунків - Боже місце. 

Вишитий весільний рушник Дерево життя або Дерево роду

Для вишивання рушника під ноги використовуються найсильніша українська сакральна символіка. Одним з найсимволічніших весільних оберегів є знамените Дерево життя або Дерево роду. Цей давній орнамент вишивався обов'язково нитками червоного кольору, мав вигляд рослини з великими розлогими гілками на яких цвіли квіти і сиділи птахи. Служив оберегом і вказував на міцний зв'язок різних поколінь, продовження роду, щастя в родині. Застосовувався такий рушник при хрещенні дитини.

Саме цей візерунок вибрала я для створення найголовнішого весільного рушника під ноги, на якого стають молодята.
Весільний рушник має жіночу і чоловічу частини. Першою вишивають праву, чоловічу, частину рушника. Я на чоловічій стороні вишила дубові листочки (дуб – символ чоловічої сили, життя і розвитку). На жіночій частині – квіти троянд з пуп`янками. Якщо вишити троянду в поєднанні з листочком, то виходить композиція триєдності – народження, розвиток і безперервність життя. Жінці важливо не лише самій процвітати, але й продовжувати свій рід. Тому біля троянд ще вишила пуп`янки.

Вишивка доповнюється безконечником, що вишивається по краю рушника. Це один із найдавніших знаків, що символізує вічність, неперервність буття - адже нема в нього початку, нема й кінця. Та цей український орнамент можна вишивати безкінечно (звідси й назва безконечник), тож має і значення вічного життя. Доведено, що цю символіку українського орнаменту наші предки використовували ще понад 20 тисяч років тому. Основна вимога - безперервність орнаменту з кінця в кінець, щоб не переривалась життєва дорога молодят. За своїм зображенням безконечник нагадує синусоїду, з огляду на це можна говорити, що безкінечник - це символ захисту, вважалося, що його зображення унеможливлює проникнення зла, поганої енергетики. Такий рушник стелили під ноги молодятам, щоб на їхній парі рід не закінчувався.

Весільний рушник під ноги Обрядовий – це поєднання машинної вишивки та ручної роботи. Кожний хрестик, мов бісеринка, такий вигляд вишивка має зарахунок використання водорозчинного стабілізатора та вишивання кожного стібка у 6 ниток. Закінченням рушника є китиці ручної роботи. По довжині рушника вишите оздоблення червоного кольору, безкінечник. Ця вишивка хрестиком виконана вручну і додає виробу не тільки завершеності та додаткової урочистості а й сакрального змісту. 

Матеріал: домоткане бавовняне полотно

До Вашої уваги біле домоткане полотно, до складу якого крім бавовняної нитки, входить лляна та синтетична нитка. Таке полотно має вкраплення ниток різної товщини, що дає структуру, схожу на структуру льону. Тому нерівномірність нитки у плетенні та вкраплення ниток не рахуються дефектами полотна.

Розмір рушника 245*40 см. Такий розмір є зовсім не випадковий, адже досвідчені вишивальниці впевнені, що довжина рушника мусить ділитися на сім. Тому при вишивці весільного рушника Обрядовий я дотримувалась усіх народних традицій.